Minivolejbal v barvách – oficiální stránky českého minivolejbalu


Pravidla Barevného minivolejbalu Diskuze 2

Hra jednou rukou u zeleného (červeného) minivolejbalu

- vzhledem k tomu, že diskuze je odborná mohou diskutovat pouze registrovaní účastníci minivolejbalu.cz pod svým jménem

a, hrát se smí pouze jednou rukou nebo obouruč vrchem

b, povolit bagr

c, jen prsty, jednou rukou pouze v pádu


Fotogalerie

OBRÁZEK: obrázek jpg OBRÁZEK: obrázek jpg OBRÁZEK: obrázek jpg OBRÁZEK: obrázek jpg OBRÁZEK: obrázek jpg

Diskuse

1. Jan Válka 22. září 2011, 14:15

Je důležité si říct, co je hlavním cílem zeleného minivolejbalu. Jestli přejít ke hře jako celku nebo nácvik jedné části hry, resp. techniky.
Já osobně vnímám barevný minivolejbal jako nácvik jednotlivých činností, že s každou další barvou se blíží ke hře jako celku. Ovšem pro zelený minivolejbal mi přijdou pravidla trochu mimo. Beru to jako nácvik techniky odbití vrchem, hledání místa pro odbití a v poslední řadě i podání.
Ovšem aby někdo posuzoval zda jednou rukou to bylo v pádu nebo ne, či dokonce aby útočné prsty (ve výskoku nad páskou) byla chyba mi přijde jako naprosto zcestné a nesmyslné. Protože proč vysvětlovat dětem zelené věkové kategorie, že nemůžou hrát nad páskou jak jednou, tak i dokonce oběma rukama. Prostě jednou rukou zrušit úplně, pouze při podání.
Další věc, která mi vadí, že jeden má stát u sítě a dva vzadu. V tomto nevidím jako pravidlu žádný přínos, ledaže bych chtěl hrát šestkový volejbal jako katolíka. Pro mne jako trenéra je trojkový volejbal nácvik půlky šestkového, kde jistě 99% z nás hraje 5+1 nebo 4+2 a ne katolíka. Samozřejmě to lze obejít a postavit je vedle sebe a jednoho nechat o půlstopu vpředu, ale proč to nemít jako nácvik přední trojice, který je pro děti tohoto věku více srozumitelný. I pro některé starší žáky je problém se postavit do šestky, učí se postavení nazpaměť bez jakýchkoliv souvislostí.
Závěr:
1)Zrušit jednu ruku úplně - pouze prsty (vyjma podání)
2)z toho vyplívající odbití obouruč vrchem nad páskou přes je povoleno
3)postavení 2+1 jako výchozí

2. Michal Gill 23. září 2011, 05:48

Já bych byl, přestože se mě minivolejbal přímo netýká, pro povolení bagru v zeleném. Při současných pravidlech nějak nevidím ten růst mezi červeným a zeleným, zato jsem viděl všechny ty děti se slušným bagrem, jak kvůli pravidlům řeší jasně "bagrovou" situaci nějakou blbostí jednou rukou, čímž míči absolutně nejsou schopny dát směr, a ten pak sabotuje hru na dalších hřištích vedle, případně si pravidla neuvědomí a automaticky rozehru prohrají, když bagr použijí. Můj názor z vnějšku.

3. Pepík Janů 23. září 2011, 08:53

Zelený volejbal bych skoro spojil s červeným. Ponechal bych hru trojic, kdy je jen na schopnosti družstva, zda-li praktikuje systém 3 hráčů v řadě, nebo 2+1. Dále se mi líbí snaha donutit děcka dostat se pod míč a hrát vše prsty, ale "nešťastné" odbíjení jednou rukou je potřeba jasně definovat, jako hra za použití pádové techniky. No a pokud chceme, aby vše hrály prsty, tak je na druhou stranu musíme chránit, před tvrdými údery z druhé strany pole ... tudíž bez prudkých balonů hraných nad páskou přímo dolů.

4. Ondřej Pastrňák 23. září 2011, 13:48

to: 1 Jan Válka - Hlavním cílem minivolejbalu je přitáhnout k volejbalu nové děti a umožnit jim prožitek ze hry. Tak to chápu já. Nácvik techniky je otázka tréninku.

Jde jen o to, aby děti nezískali ve hře zbytečně špatné návyky. Zeleý má nutit k pohybu pod balon. Proto se nehraje barg a je to tak myslím správně. Osobně bych zakázal i jendu ruku - prostě jen prsty. Dřív se to tak hrálo ještě než vymysleli bagr, takže když to šlo kdysi, proč ne dnes. Hold některý balony nepůjdou zahrát. A pokud někdo z trenérů usoudí, že svěřenec je natolik technicky vybaven, aby mohl hrát bagr ať hraje modrý minivolejbal.

To: 3. Pepík - Zde si dovolím nesouhlasit, červenej má své jasné opodstatnění, ve dvou, na dva údery s meziodbitím je úplně něco jiného než ve třech lidech na tři údery.

Případně se dá toršku zvednout síť - pokud to umožní organizace turnaje.

5. 25. září 2011, 19:52

Nejprve otázka, zda jste někdo zaznamenal totéž co já. A to, že většina účastníků zeleného a červeného minivolejbalu posledních dvou turnajů se ve volném čase mezi zápasy velmi intenzivně věnovala právě zkoušení úderu jednoruč spodem (O to nám určitě nejde.). Na to navazuje druhý hlavolam. Dělají to proto, že je baví mlátit do balónu (kluci by do něj spíš měli kopat, nebo se ho snažit smečovat), anebo proto, že tento úder je cestou k úspěchu (bez něj nejde vyhrát)? Je-li to tak, že jsme trošku opoměli herní inteligenci našich svěřenců a byli přesvědčeni, že budou dělat právě to co očekáváme, pak je nutné provést změny.
První z nich by určitě měl být zákaz hrát jednou rukou spodem. Problém co s míčem, který se obouruč vrchem nedá hrát, se dá řešit i jinak (vyšší síť, míč nesmí být hrán o pásku, apod.). Prstový volejbal by měl zůstat prstovým a věřím, že všichni u něj chceme vydržet co nejdéle.

6. Jaroslav Matěj 27. září 2011, 07:59

Zelený je prstový, je to i v preambuli. Víme všichni, že to je kvůli nohám... Jedna ruka mi silně vadí, protože v tomto věku už nacvičujeme bagr a jedna ruka vede jednoznačně k odbíjení mimo osu, což u základní techniky nechceme (alespoň u nás). Zkuste si někdo odbíjet jednou v ose, vzniká paskvil, který bohužel vidíme mnohdy i na minivolejbalu. Byl bych tolerantní k jedné ruce v pádu, tam má své opodstatnění. Je několik možností, jak udělat něco pro hraní pouze prsty. 1.zvednout síť, 2.zakázat horní servis, 3.vymezit autovou zónu 1/2 metru za sítí. Úplně nejlepší je ale "koníčkový" volejbal (s dopadem na zem před přihrávkou), řeší spoustu věcí, ale tan už je na celostátní úrovni pasé. Trochu se taky kloním k Pepíkovi Varskýmu. Pro mne je ideál v této kategorii (zelerný + červený)hrát ve dvou lidech na 3 údery a rozlišit je spíš velikostí hřiště a výškou sítě (případně "koníčkem" v nižšší kategorii).
Doufám, že právě na toto téma vznikne bohatá diskuze, která vyústí v nějaký posun na programové konferenci.

7. Jan Havelka 29. září 2011, 07:27

Za prsty jsme byli Aldou pochváleni při kontrole. A proto říkám, jen prsty a jednou rukou v pádu, dvojice a na tři. Dle mého, do diskuse dále patří výška sítě (autová nástavba) a délka hřiště. Do spektra zelený rozhodně patří, osobní praxe prokázala, že ano, ač jsem měl v minulosti silné výhrady. Zelený uplatňuji, jako průpravného cvičení, na trénincích i vyšších ročníků.

8. 4. říjen 2011, 11:50

Ponechala bych jen střídání po dvou podáních a zákaz prvního míče přes. Další omezení bych zrušila a nechala bych děti aby ukázaly, co umí /stáří pro zelený od 1.9.2000 a ml./.Odbíjení prsty za každou cenu prakticky nejde. Hraní jednou rukou místo bagru /pokud není v pádu, nebo delším přeběhu/ je nesmysl.Po zápasech v zeleném volejbalu odbourávám několik týdnů špatné návyky, které si tam osvojily. Zakazování hry nad sítí je také kontraproduktivní. Blok je povolen, ale často posuzován jako první přes. Zelený volejbal je nejméně oblíbený a lepší hráčky ho odmítly hrát. Do modrých nemohly, protože počet družstev byl omezen/kromě KV teď/

9. Dana Pourová 4. říjen 2011, 13:24

Dana Pourová
Mám výhrady k pravidlům u Zeleného volejbalu jako většina diskutujících k hraní jednou rukou,protože špatné návyky se skutečně velice těžce odbourávají na tom se také schodujeme dále mám názor ten,že vzhledem k tomu,že už v této katagorii se trénuje bagr s ohledem na přechod do Modré kategorie,povolit příjem bagrem,ale pouze příjem ostatní činnost již odbíjení prsty.Pokud se nezmění pravidlo o výšce sítě nebo způsobu podání je skutečně velice těžké vždy hrát příjem prsty.
Dana Pourová 4.9.2011


Dana Pourová 4.října 2011

10. tom luska 13. říjen 2011, 06:51

komplexně viděno-dají se vymyslet věci (autové zona těsně za sítí, s jednim dopadem ozem apod,) co by dětem hru USNADNILY, ale o tom to snad není. prostě-je to prstovaná. co vybrat prsty nejde,je zásluha protějšího družstva. Určitě bych nezvětšoval hřiště-možná právě naopak 4,5m je i tak dost. - az ted sem si uvedomil, že hraju taky minivolejbal cely život-pravidelně pred treninkem 1x1 na třímetrovku - vše mimo prsty je chyba. i jednoručky, které asi vadí všem, pád nepád. čili muj navrh-jednoduchá pravidla: vyšší síť (klidne 220), 4,5m a jen prsty včetně podání.

11. Kateřina Džavoronoko 11. listopad 2011, 09:00

Navrhovaná úprava pravidel

Červený MINI - zrušit možnost jakoukoliv jednoruč, povolené pouze odbití
prsty, prsty pouze neútočné (bez výskoku)

Zelený MINI - vidím jako dvě možnosti

1. Zelený MINI prstový - zrušit možnost jednoruč, povolené pouze odbití
prsty, podání pouze spodem nebo prsty - pokud děti mají přijímat míč
prsty, tak by na ně nemělo letět vrchní podání, které již mnozí ovládají
a dochází pak zbytečně ke zranění - naražené prsty, atp.

2. Zelený MINI - povolit první míč odehrát bagrem, další odbití pouze
prsty, podání pak může být prsty, spodem nebo vrchem - Proč umožnit
první úder hrát bagrem? Protože děti udrží déle míč ve hře a hra nebude
pouze o podání, nebudou mít strach, že si narazí prsty u příjmu, celkově
budou mít lepší pocit ze hry, která už bude i s mezihrou...

U Zeleného MINI volejbalu se přikláním k druhé variantě - povolit
první míč odehrát bagrem.

S přátelským pozdravem Kateřina Džavoronoková
TJ Sokol Brno I

K mému návrhu úpravy červeného a úpravy zeleného minivolejbalu - druhá varianta se dále připojují trenéři TJ Sokola Brno I: Monika Zajíčková, Petr Šafář, trenéři VK Znojmo-Přímětice: Martin Gallus, Lenka Pavlíková (k červenému přidává návrh zvýšit sako a tím zamezit odehrávání útočných prstů, podání jen spodem nebo prsty)

Pro vložení příspěvku musíte být přihlášen. Pokud nejste ješte registrovaní, zaregistrujte se.

Zpět

Uživatel

Nevím heslo | Registrace

ČVS logo

Kalendář turnajů

Duben 2025

Po Út St Čt So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
< předešlý měsíc další měsíc >

 

Video návod pro organizátory turnajů

 

Metodika: Hodiny pohybu navíc

 

BANNER: pohledniceonline.cz


Hlavní navigace:
LOGO: Nadace ČEZ LOGO: Minivolejbal LOGO: Český volejbal
LOGO: Gala LOGO: ČEPS LOGO: Národní Sportovní Agentura